To zwykły obrazek – dzieci domagają się zainteresowania, a nam brakuje sposobu, jak je wciągnąć do zabawy, aby odpocząć po całym dniu wypełnionym obowiązkami. Jeżeli marzymy o chwili relaksu, chcemy, by znalazł się w naszych czterech ścianach ktoś niezastąpiony, na przykład dziadkowie. Przypadek bez wyjścia? Niekoniecznie.

Maluchy są w stanie łatwo się znudzić. Czy jest na to jakaś rada?

Niestety przeszły już czasy, kiedy do wciągającej zabawy wystarczył trzepak lub kawałek placu do piłki. O czytaniu można już nie wspominać. Należy powiedzieć: szkoda, ale nasze latorośle bez pomysłu na zabawę często nie są zorientowane na współpracę z innymi dziećmi. Najmłodsze osoby w rodzinie zaczynają być nieznośne, głośne, zwracają na siebie uwagę, co może sprawić, że w całym domu zapanuje niezdrowa atmosfera. Czy uda się coś z tym zrobić?

Czym zająć pociechę, żeby rodzice nieco wypoczęli?

Wybór jest tutaj nieograniczony, choć można sobie bezpośrednio szczerze powiedzieć, że każda zabawa będzie się naszym dzieciom podobać. Można podtrzymać kontakty z osobami o podobnych problemach, a jeśli to nie przyniesie interesujących pomysłów, można spróbować zająć latorośl na przykład grami planszowymi, które wypożyczyć można w miejskiej lub szkolnej wypożyczalni książek albo domu kultury. Jeśli żadna gra nie przekona malca do większego i dłuższego zainteresowania się nią, a dziecko dalej nie wie, w co się bawić, powinno się sięgnąć do internetu. Na przykład, po wpisaniu w oknie przeglądarki hasła „animacje dla dzieci pomysły” znajdziemy mnóstwo pomysłów na zabawy dla starszych i młodszych.

Poszukiwani towarzysze zabaw

Reguła jest bardzo prosta – im liczniejsze grono chętnych do zabawy, tym prościej będzie zaplanować wciągające zajęcia. Na przykład, w licznych rodzinach albo w takich, które sąsiadują z wielodzietnymi, doskonale przebiegnie gra o nazwie balony wodą, polegająca na tym, iż uczestnicy w parach odwracają się plecami do siebie niosąc pomiędzy sobą balon z wodą i odbywają wyścig z punktu A do punktu B. Wygrana przypadnie w udziale parze, która minie metę bez zniszczonego zestawu. Można powiedzieć, że odmian tej gry jest całe mnóstwo, znajdziemy je bez kłopotu w internecie.