Marzec jest Miesiącem Świadomości Endometriozy, jednak pomimo powagi choroby i faktu, że cierpi na nią jedna na 10 kobiet na świecie, postawienie diagnozy zajmuje średnio osiem lat. To osiem lat wyniszczającego bólu, który może poważnie wpłynąć na jakość życia, uniemożliwiając czerpanie przyjemności i uczestniczenie w normalnych czynnościach, a nawet powodując lęk i depresję.
Badania przeprowadzone przez Frendo, narzędzie i aplikację do badania endometriozy, wykazały, że 63 procent osób cierpiących na tę chorobę miało wrażenie, że kłamie na temat swoich objawów; 70 procent przyznało się do czterokrotnego odrzucenia przez pracownika medycznego; a 74 procent twierdziło, że pracownicy medyczni nie uważają, że ich objawy są „na tyle poważne”, aby podjąć szybkie działania, co przyczynia się do ośmioletniego opóźnienia diagnozy.
Aby uzmysłowić kobietom, jak długo czekają na pomoc, marka Intimina stworzyła krótki film, w którym ośmioletnie dzieci opowiadają historie prawdziwych osób cierpiących na endometriozę, a ich wiek symbolizuje tę przerażającą statystykę.
Własne śledztwo w sprawie skandalu związanego z endometriozą ujawniło kilka historii kobiet żyjących w wyniszczającej agonii przez lata bez żadnego wyjaśnienia, w tym adwokata kryminalnego, który został zmuszony do rezygnacji z błyskotliwej kariery z powodu endometriozy, oraz 31-letniej kobiety, której endometriozę lekarze odrzucali przez 15 lat, doradzając jej, że to „tylko zły okres” i że powinna „wziąć paracetamol i użyć butelki z gorącą wodą”.
Dlaczego więc tak długo trwa diagnozowanie endometriozy?
Diagnozowanie endometriozy jest procesem wieloetapowym, w którym lekarz najpierw pyta o objawy, a następnie kieruje pacjenta na dalsze badania, takie jak badanie ultrasonograficzne miednicy. Ostatnim etapem diagnozy jest laparoskopia, czyli rodzaj operacji przez dziurkę od klucza, która ma na celu wizualne sprawdzenie obecności zmian endometriozy.
Objawy menstruacyjne i przewlekły ból miednicy stanowią podstawę do podejrzenia endometriozy. Czasami te objawy pozostają niezdiagnozowane, szczególnie we wczesnych stadiach, ponieważ mogą być mylone z bólem menstruacyjnym przez kobiety i niektórych pracowników służby zdrowia.
Ale ogromnym czynnikiem jest to, że ból kobiet jest rutynowo odrzucany jako „normalny” – i nie możemy się powstrzymać od zastanowienia, czy tak by się stało, gdyby tych samych objawów doświadczali mężczyźni.
Badania pokazują, że kobiety są mniej skłonne do leczenia bólu niż mężczyźni i musimy zapewnić, że obawy pacjentów nie są minimalizowane lub lekceważone. Szkolenie lekarzy pierwszego kontaktu w zakresie rozpoznawania potencjalnych przypadków endometriozy miałoby pozytywny wpływ na skrócenie czasu diagnozy, ponieważ prowadziłoby do wcześniejszego skierowania na skany i opinię specjalisty.
Co można zrobić, aby przyspieszyć ten proces?
Zawsze możesz poprosić o drugą opinię, jeśli nie jesteś zadowolona z wyniku konsultacji lub jeśli Twoje objawy nie ustępują. Lekarz pierwszego kontaktu może skierować Cię do innego pracownika służby zdrowia w celu uzyskania drugiej opinii lub możesz samemu zdecydować się na skierowanie do specjalisty.
Ale ostatecznie przyznaje, że „potrzebna jest większa edukacja i świadomość w całym społeczeństwie, aby przestać normalizować ból menstruacyjny.
Jest jeszcze wiele do zrobienia w zakresie edukacji ludzi na temat endometriozy – na wszystkich poziomach, zarówno w społeczeństwie, jak i w środowisku medycznym. Ponad 40 procent Brytyjczyków dowiedziało się o endometriozie z wiadomości lub mediów społecznościowych i jestem głęboko przekonany, że jest to zasługa odważnych historii opowiedzianych przez wysoko postawione osoby, które ujawniły się i podzieliły swoją historią.
Więcej trzeba zrobić na poziomie oddolnym i – podobnie jak 87 procent osób, z którymi rozmawialiśmy – chcę zobaczyć więcej edukacji w zakresie zdrowia reprodukcyjnego dodanej do programu nauczania – coś, co ciężko pracuję, aby osiągnąć poprzez Frendo.
Jeśli podejrzewasz, że cierpisz na endometriozę, prowadzenie dziennika objawów przed wizytą u lekarza może pomóc ci uzyskać jak najwięcej korzyści.
Objawy endometriozy
- Bolesne miesiączki (dysmenorrhea) – ból w dolnej części brzucha i pleców (zwany bólem miednicy), który może rozpocząć się przed miesiączką i trwać w jej trakcie
- Obfite miesiączki – obfite krwawienie podczas miesiączki lub krwawienie pomiędzy miesiączkami (krwawienie międzymiesiączkowe)
- Ból miednicy – ból w dolnej części brzucha i pleców
- Bolesny seks – ból odczuwany podczas lub po stosunku.
- Dyskomfort podczas siusiania lub robienia kupy – podczas okresu możesz odczuwać ból przy oddawaniu moczu lub stolca.
- Inne objawy to: złe samopoczucie, zaparcia, biegunki, wzdęcia i zmęczenie.