Dyskomfort w okolicy boku podczas ciąży

Ciąża to czas pełen zmian, zarówno tych wzruszających, jak odkrywanie pierwszych ruchów dziecka, jak i mniej przyjemnych, jak choćby dyskomfort w okolicy boku. Kobieta w ciąży doświadcza wówczas przypływu różnorakich uczuć fizycznych, które bywają nie tylko zaskakujące, ale również wywołują niepokój czy nawet lęk. Często zadaje sobie pytanie, czy to, co odczuwa, jest normalnym elementem ciąży, czy może wskazuje na jakieś niepokojące komplikacje.

Przyczyny dyskomfortu w bocznych partiach tułowia

Zacznijmy od rozwiania wątpliwości: dyskomfort pojawiający się w bocznych partiach tułowia w ciąży często wiąże się ze zwykłymi, naturalnymi procesami zmian zachodzących w organizmie przyszłej mamy. Wraz z rozwojem płodu i powiększaniem się macicy, który to proces niesie za sobą znaczną metamorfozę struktury wewnętrznej, dochodzi do rozciągania się mięśni, więzadeł a nawet przesunięć narządów wewnętrznych. Taki stan rzeczy może niestety powodować uczucie szczypania, ciągnięcia czy nawet krótkotrwałego, ostrzegawczego bólu.

Zmiany hormonalne – nieoczywisty sprawca uciążliwych dolegliwości

Nader interesującym, choć bynajmniej nie jedynym sprawcą dolegliwości bocznych jest relaksyna – hormon produkowany przez ciało kobiety w stanie błogosławionym. Jego działanie ma za zadanie zmiękczenie i rozluźnienie stawów miednicy, co sprzyja łatwiejszemu porodowi. Przypięty niekiedy etykietą sprawcy niemałego zamieszania, hormon ów może wywoływać również zwiększenie elastyczności innych stawów i więzadeł, co z kolei przekłada się na uczucie bolesnego dyskomfortu.

Bądźmy czujni – kiedy dyskomfort wskazuje na coś więcej

Zachowanie czujności jest wskazane, gdyż choć większość dolegliwości bocznych jest zupełnie normalna, istnieją przypadki, gdzie można by takie objawy zinterpretować jako sygnalizowanie poważniejszych kwestii zdrowotnych. Warto na przykład wspomnieć o takich stanach jak infekcja dróg moczowych czy kamica nerkowa, które mogą objawiać się bólem właśnie w okolicy boku. Nie należy również bagatelizować nagłych, intensywnych dolegliwości bólowych w okolicy brzucha i boku, które mogą wskazywać na stan przekroczony alarmu, wymagający natychmiastowej konsultacji medycznej.

Działania łagodzące – jak przynieść sobie ulgę

Na szczęście, istnieje wiele metod pozwalających na załagodzenie lub wręcz całkowite wyeliminowanie niewygodnych odczuć. Wspierające poczucie odprężenia mogą być na przykład delikatne ćwiczenia rozciągające, które, wykonane z rozwagą oraz po konsultacji z fizjoterapeutą, dostosowanym do stanu ciąży, mogą zdziałać cuda. Nie można nie wspomnieć także o takich formach relaksu jak choćby joga dla kobiet w ciąży czy basen, gdzie woda działa kojąco na przeciążone stawy i mięśnie.

Odżywianie a dyskomfort boczny – czy jest związek?

Zdrowe odżywianie to podstawa, a w czasie ciąży nabiera szczególnego znaczenia. Spożywanie dużych ilości wody i utrzymywanie diety bogatej w błonnik może pomóc w zmniejszeniu dolegliwości bocznych, które mogą mieć związek z układem pokarmowym, na przykład spowodowane wzdęciami czy zaparciami. Siedzący tryb życia, który niekiedy towarzyszy ciąży, nie sprzyja pracy jelit, co również może być powiązane z uczuciem dyskomfortu.

Porozmawiajmy o emocjach – dystres emocjonalny a bóle boczne

Dystres emocjonalny, czyli negatywny stres, także może manifestować się poprzez fizyczny ból. Ciąża to rollercoaster emocjonalny, a stany napięcia mogą przyczynić się do naprężenia mięśni, również tych w regionie brzucha. Praktyki obniżające poziom stresu, takie jak medytacja, techniki oddechowe, czy nawet wsparcie emocjonalne w postaci rozmowy z bliskimi lub specjalistą, bynajmniej nie powinny być lekceważone.

Czytając te słowa, warto przypomnieć sobie, że każda ciąża to unikatowy czas, wymagający indywidualnego podejścia. Jeżeli doświadczasz dyskomfortu w okolicy boku, nigdy nie wahaj się skonsultować swoich doznań z lekarzem lub położną. Słuchaj swojego ciała i pozwól sobie na dostosowanie swojego rytmu życia do potrzeb malejącej energii, która zazwyczaj towarzyszy ciąży. Pamiętaj, że komfort psychiczny przekłada się na dobrostan fizyczny – zarówno Twój, jak i Twojego przyszłego dziecka. Nie jesteś sama, wsparcie jest na wyciągnięcie ręki – zarówno profesjonalne, jak i to płynące z otoczenia. Warto korzystać z obu.