Czego nie robić w trakcie rozwodu?

HomeRodzina

Czego nie robić w trakcie rozwodu?

Rozwód to spore wyzwanie dla obu stron. Wielokrotnie na Sali rozpraw wyciągane są mroczne sekrety, wstydliwe przyzwyczajenia czy tajemnice, które zostały powierzone zaufanej osobie, a teraz mają służyć do ataku czy odegrania się na współmałżonku. Aby to doświadczenie było, chociaż odrobinę łatwiejsze, przekonaj się, jakich błędów unikać.

Oczekiwać, że druga strona będzie zachowywać się jak przyjaciel

Nigdy nie udawaj się na salę sądową z przekonaniem, że małżonek to przyjaciel i będzie jak najszybciej chciał zakończyć wszystkie formalności związane z rozwodem. Takie myślenie często staje się przyczyną poważnych strat. Nie ma przeciwwskazań, żeby zakończyć małżeństwo porozumieniem stron, jednak zdecydowana większość spraw kończy się dopiero po zaciętej walce. Każda ze stron chce wygrać, pokazać, że nie odpowiada za zakończenie związku, stąd tak ważne jest ograniczenie zaufania do drugiej strony. Bardzo trudno o przyjacielskie relacje na Sali sądowej i trzeba mieć taką świadomość od początku.

Nie warto mieć nierealnych oczekiwań oraz wymagań odnośnie do wyroku sądu

Wiele osób udając się na rozprawę rozwodową, jest przekonana, że wyjdzie z niej z szerokim uśmiechem na twarzy, gdyż sąd przychyli się do wszystkich żądań. Tak nie jest, gdyż sąd zawsze bierze pod uwagę zdanie obu stron, jest bezstronny, wysłucha każdej z nich, a przy wydawaniu wyroku będzie kierować się także swoim doświadczeniem. Aby uniknąć rozczarowania, trzeba bardzo dokładnie przeanalizować kwestie finansowe, kontakty z dziećmi oraz podział majątku. Nie jest to możliwe na własny rachunek, tym bardziej że sprawa rozwodowa jest nacechowana silnymi emocjami, często związanymi z poczuciem zdrady i zranieniem. Jeśli szukasz adwokata rozwodowego sprawdź kancelarie https://adwokatwieckowska.pl/specjalizacje/rozwody, gdyż podpowie Ci jak się zachowywać, czego nie mówić i jak ochłonąć emocje.

Ne zatajaj ważnych informacji przed adwokatem

Jeżeli druga strona ma informacje niekorzystne dla Ciebie, na pewno zostaną one ujawnione w sądzie, nawet jeżeli są bardzo wstydliwe. Musisz więc przełamać opory i powiedzieć o nich swojemu pełnomocnikowi. On będzie wiedział, jak wyjaśnić sprawę, będzie miał przygotowane rozwiązanie. Prawnikowi trzeba bezspornie zaufać i przekazywać wszystkie kluczowe informacje. Tutaj nie ma miejsca na tajemnice czy niedomówienia, gdyż może Cię to kosztować przegraną.

Emocji biorących górę nad chłodnym myśleniem w istotnych kwestiach

Emocje nigdy nie są dobrym przewodnikiem, dlatego należy się za wszelką cenę opanować. Na sali sądowej zachowywać się wyważenie, nie unosić gniewem, nie podnosić głosu, nie płakać, a jedynie mówić rzeczowo, krótko i na temat. Działając pod wpływem emocji, ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, co mówią, pojawiają się również problemy z właściwym wyrażeniem opinii, co zrodzi dodatkowe konsekwencje.