Łóżeczko dla niemowlaka - jakie cechy powinno mieć

Niemowlak spędza w łóżku sporą część swojego dnia. Z tego względu to miejsce musi być bardzo przytulne, bezpieczne i przyjazne. W tym celu należy nie tylko zadbać o właściwy materac i odpowiednią poduszkę, ale również ochraniacz do łóżeczka, który doskonale zabezpieczy przed dyskomfortem.

Bezpieczne łóżeczko, czyli jakie?

Bezpieczeństwo to najważniejsza kwestia, o której trzeba pomyśleć w trakcie kupowania łóżeczka. Nieważny jest wygląd, jeżeli mamy do czynienia z funkcjonalnym i przyjaznym modelem. Warto zdecydować się na tradycyjny produkt wyposażony w drewniane szczebelki. Łóżeczko turystyczne to dobry wybór tylko w przypadku krótkich wyjazdów albo odwiedzin u znajomych, gdyż wyciąganie i wkładanie dziecka będzie bardzo problematyczne, a starszy maluszek będzie odczuwał ogromny dyskomfort spowodowany brakiem widoczności.

Należy upewnić się, że w łóżeczku nie ma żadnych drzazg, wystających śrubek i innych ostrych elementów. Wymaga się, aby każda część była gładka i solidnie przymocowana. Bezpieczeństwo ponad wszystko. Miejsce spania nie powinno znajdywać się zbyt blisko grzejnika, elektrycznych urządzeń oraz blisko okna – przełoży się to na odczuwanie dyskomfortu.

Ochraniacz do łóżeczka to kolejny niezbędny element, który chroni przed uderzeniem. Dotyk przyjemnego materiału jest równie ważny, ale warto upewnić się, że tworzywo jest w pełni bezpieczne i nie zawiera żadnych szkodliwych dodatków. Zabrania się, aby łóżeczko było pokryte lakierami albo toksycznymi farbami. To pierwszy krok do podrażnienia narządu węchu. Niestety wymienione substancje są również wchłaniane przez skórę, co przyczynia się nie tylko do dyskomfortu, ale również może wywołać uczulenia czy reakcje alergiczne.

Miękki i delikatny materiał odgrywa bardzo ważną rolę w życiu maluszka, dlatego wszystkie wykorzystane tkaniny muszą być przyjemne w dotyku i zapewniać maksymalny komfort. Ochraniacz do łóżeczka, kocyk czy miękka poduszka – wybór nie może być przypadkowy.

Co jeszcze warto wiedzieć o wybieranym łóżeczku?

Miejsce spania maluszka musi być dopasowane do jego wieku. Po ukończeniu 6 miesiąca życia większość dzieci potrafi przekręcać się i wspinać, dochodzi do tego również umiejętność samodzielnego siedzenia. Zwiększa się wtedy ryzyko wypadku, dlatego szczebelki łóżeczka powinny zostać podwyższone. Wybierany model musi posiadać regulowaną wysokość materaca, przydatna jest także funkcja wyjmowania szczebelków. Rodzice muszą przewidywać różne zdarzenia i sytuacje, dlatego nie obniża się łóżeczka dopiero w momencie, kiedy dziecko z niego wypadnie, ale trzeba temu zapobiec.

Wygoda przede wszystkim, czyli dobór odpowiedniego materaca odgrywa kluczową rolę w jakości snu. Model atestowany to najlepszy wybór, który musi być też dopasowany do wieku oraz wagi maluszka. Najlepszym wyborem są tworzywa w pełni naturalne, jak na przykład kokos albo gryka, chociaż czytając opinie, można spotkać się też z informacjami, że według niektórych gromadzą robaki, kurz i wywołują alergie. Na kolejnym miejscu w rankingu uplasowały się materace lateksowe, do których produkcji wykorzystane zostają oddychające i elastyczne tworzywa, które bez problemu dopasowują się do kształtu ciała. Wybór nie jest prosty, dlatego warto zapoznać się z dokładną charakterystyką każdej z dostępnych opcji.

Ochraniacz do łóżeczka, kocyk, niewielka poduszka oraz przewijak to niezbędne dodatki, które umożliwiają komfort i są jakże przydatne dla każdego rodzica sprawującego opiekę nad najmłodszym członkiem rodziny.