Dostosowywanie mieszkań do specyficznych potrzeb użytkowników – kluczowe aspekty ergonomii

HomeDom

Dostosowywanie mieszkań do specyficznych potrzeb użytkowników – kluczowe aspekty ergonomii

Dobry projektant wnętrz dostrzega związek pomiędzy designem a ergonomią. Będzie stosować zasady ergonomii we wszystkich swoich projektach, niezależnie od tego, czy pracuje z nieruchomościami komercyjnymi, czy mieszkalnymi. Zadba o to – bez względu, czy chodzi o układ całego pomieszczenia, czy detale takie jak nakładka na toaletę. Jest profesjonalistą.

Czym jest ergonomia?

Ergonomia to dziedzina nauki badająca, w jaki sposób wypełnić lukę istniejącą między człowiekiem a środowiskiem, w którym żyjemy. Stosowana w projektowaniu wnętrz po prostu pomaga uczynić projekt bardziej przyjaznym dla użytkownika. Dzięki temu przestrzeń staje się bardziej funkcjonalna, a detale takie jak nakładka na toaletę czynią ją bardziej przyjazną dla mieszkańców. W środowisku firmowym – stosując się do zasad ergonomii zauważysz wzrost produktywności, a także bezpieczniejsze środowisko dla wszystkich osób w strukturze.

Zasady ergonomicznego projektowania wnętrz

Personalizacja długiej wbudowanej ławki lub okna eliminuje bałagan w środku, jednocześnie tworząc przestrzeń okienną do siedzenia lub przechowywania. Zwykle umieszczamy wszystkie meble na środku pokoju, ale może to być stresujące i zajmować dużo miejsca. Uformowanie siedziska przy oknie i utworzenie zakrzywionego podparcia zwiększa współczynnik ergonomii, zapewniając komfort pleców i kręgosłupa.

Ergonomiczna przestrzeń – co dodatkowo należy wziąć pod uwagę?

  • źródła światła,
  • powietrze,
  • temperatura.

Decydując się na miejsce do siedzenia, czy to do odpoczynku, czy do pracy, a zwłaszcza jeśli jest to miejsce, w którym Ty lub ktoś inny będzie spędzać dużo czasu, ważnym czynnikiem jest światło. Główne źródła światła, takie jak okna, nigdy nie powinny być umieszczane z tyłu lub z boku. W związku z tym biurka należy zawsze ustawiać przed oknem, a nie tylko w celu oświetlenia.

Wnętrze powinno być zaprojektowane tak, aby zminimalizować zmęczenie fizyczne, dlatego takie elementy, jak nakładka na toaletę mogą się naprawdę bardzo przydać. Idąc tym tropem pamiętaj też, że często używane przedmioty należy umieszczać w dogodnych miejscach, natomiast ciężkie przedmioty należy przechowywać w miejscach, w których nie stanowią zagrożenia i są łatwe do podniesienia.

Nade wszystko należy mieć w głowie spersonalizowane potrzeby osób, które koniec końców będą z tej konkretnej przestrzeni korzystać. To sekret, którego opanowanie da Ci pewność, że doskonale potrafisz wykorzystać pokład wiedzy, jaki niesie w sobie właśnie ergonomia i wszystko co z nią związane.