Każdy inaczej postrzega kolor, a wielu z nas posiada problemy w jego ocenie, bo jak podają eksperci aż 1 na 255 kobiet i 1 na 12 mężczyzn ma jakąś niedoskonałość widzenia barw. Moim zdaniem jednym z podstawowych zadań jakie stoją przed każdym, kto pracuje w jakiś sposób, bezpośrednio ‚przy kolorze’ jest sprawdzenie tego jak to on postrzega kolor i jego odcienie. Z pomocą, na szczęście od prawie pół wieku towarzyszy nam test ostrości kolorów Farnsworth Munsell, który stanowi rzetelne narzędzie do oceny naszych zdolności ich postrzegania.

Farnsworth Munsell

Test FM 100 Hue Test zawiera kilkadziesiąt kolorowych płytek z kolorami referencyjnymi (odcieniami). Test polega na odróżnieniu i ułożeniu odcieni braw według poprawnej kolejności. Test ostrości widzenia kolorów Farnsworth Munsell jest rzetelnym narzędziem pozwalającym wiarygodnie ocenić naszą zdolność rozpoznawania barw. FM100HueTest występuje w wielu wariantach, które różnią się od siebie zaawansowaniem, a dostępny jest w cenie 2,000-4,000 PLN.

Test komputerowy

Do testu Farnswortha dodawana jest płyta CD zawierająca testy na PC, które umożliwiają odbycie testu przed monitorem komputera. Idąc tym tropem pojawiła się cała masa podobnych testów w internecie. Na wiele, których możemy spotkać, ja polecam test od X-Rite.

The X-Rite Color Challenge and Hue Test

Ten szybki i rzetelny test IQ kolorów, da nam odpowiedź na pytanie o naszej kondycji w postrzeganiu odcieni kolorów. Test od X-Rite bazuje na idei Farnswortha Munsell`a i podobnie jak ten polega na ułożeniu pól kolorów w odpowiedniej kolejności nachodzących odcieni. W teście X-Rite pierwsze i ostatnie pole jest osadzone na stałe, resztę pól należy przeciągnąć w odpowiedniej kolejności przejścia barwy. Po ukończeniu 4 testów można sprawdzić swoje umiejętności, gdzie otrzymamy wynik z krótką informacją na nasz temat.

Sprawdzaj siebie i swoich współpracowników

Jeśli pracujesz przy projekcie, któremu towarzyszy kolor zadbaj o to byś Ty jak i Twoi współpracownicy sprawdzili własne umiejętności postrzegania koloru. Zaawansowany test FM w wersji fizycznej wraz z płytą CD dostarcza narzędzia do analizy pracowników, prowadzenia statystyk oraz wyłapywania stopnia i rodzaju niedoboru koloru.

Tagi: , , , , , , ,