Styl Modern to częste hasło we wszelkich odnogach designu, a design to również typografia czyli kroje czcionek jakie używamy. W tym artykule postaram się najprościej opisać czym charakteryzują się czcionki o kroju modern.

 

Historia kroju

Krój Modern (‚New Face‚) w typografii, mimo iż mówi o nowoczesności (ang. Modern) w rzeczywistości nawiązuje do końca XVIII wieku. W tamtym właśnie czasie nastąpiły istotne modernizacje technik drukarskich, ale również znacznie poprawiła się jakość papieru. W roku 1783 Francuz Firmin Didot zapoczątkował nowoczesny styl, tworząc pierwszy typ zwany ‚Didone‚. Zaledwie rok później w 1784 Włoch Giambattista Bodoni również odnalazł się w stylu Didone tworząc krój ‚Bodoni’. Bodoni następnie wydał publikację Bodoni`s Manual of Typography, zawierającą 142 zestawy krojów pisma, która to stanowi ikonę kroju modernistycznego. Kiedy współcześnie mówimy o typie modern, myślimy o tych, które powstały właśnie w tamtych czasach lub są na te czasy stylizowane.

Charakterystyka

Czcionki w stylu modern wyróżniają długie i cienkie szeryfy oraz wyraźne przejście grubości na obrysie. Pismo jest pionowe, czyli litery nie posiadają skosów.

Styl ten mimo iż przygotowany dla maszyn drukarskich, nie jest do druku najlepszy. Ze względu na duże różnice grubości, cienkie linie mogą stać się niewidoczne przy druku w małym rozmiarze pisma. Modern dobrze nadaje się na tytuły i nagłówki, gdzie to właśnie najczęściej go spotykamy. Oprócz lokalnych dzienników miejskich i dużych gazet typu Gloria czy Vogue, kroje modern spotykane są wszędzie i wpisują się w nasze życie codzienne.

 

Tagi: , , , , , , , , , , , , ,