Przy projektach designowych, często spotykanym słowem jest mockup (mock-up) i oznacza ono nic więcej jak makietę czy też replikę. Same pojęcie mockupu w designie czyli makiety w stylizacji ma ogromną wartość przy projektowaniu, a właściwie przy wizualizacji.

Atrapa

Atrapy i makiety to popularne narzędzie wizualizacji czegoś co na przykład ma powstać i wejść na rynek. Na rynku nieruchomości jak i ruchomości powstaje ich naprawdę dużo. Zazwyczaj mają formę fizyczną jednak mimo to w naszych czasach taka makieta najpierw powstaje jako projekt cyfrowy.

Prezentacja

Mockup design to istotna część pracy przy wykonywaniu identyfikacji wizualnej, która zobrazować ma przyszły wygląd marki czy też produktu.

W dzisiejszych czasach praktycznie wszystkie projekty, które robi dobry grafik umieszczane są na makietach w celach prezentacyjnych. Zamawiając logotyp często dostaniemy podgląd pracy jako obraz kartki leżącej na biurku, lub innych materiałów marketingowych, na które można nanieść przykładowe logo.

Najczęściej prace z makietami w formie cyfrowej dotyczą opakowań produktów tj. kartony czy butelki, ale również nierzadko ulotek, wizytówek lub np. plakatów, które zaprezentowane na makiecie ściany obrazują nam rzeczywistą prezencję. To właśnie w tym punkcie tworzenia możemy sprawdzić czy grafika jest odpowiednia, wyraźna lub czy czcionka i jej wielkość jest widoczna np. z pewnej odległości. Makiet używa się również do prezentacji całej gammy opakowań czy też materiałów marketingowych, tak aby stylizacja marki czy też serii produktów była jak najbardziej spójna.

Jak wiem z obserwacji, to właśnie dobra prezentacja daje 30-40 % więcej szans na to, że projekt będzie się podobał. Jednak jak każde rozwiązanie i pomysł – ten też może okazać się pułapką, gdzie nieodpowiednia wizualizacja poskutkuje odrzuceniem projektu.

Jednakże mimo wszystko istotą tworzenia wirtualnych makiet jest odpowiednie dopasowanie grafiki oraz innych elementów tak aby uniknąć wszelkich potencjalnych wad, które mogą mieć wpływ np. na przyjęcie produktu na rynku.

Tagi: , , , , , , , ,