Wszyscy doskonale znamy takie sieci społecznościowe jak Facebook, Instagram, Twitter czy Google+. Niektórzy do tego kwartetu dokładają jeszcze Linkedin oraz Pinterest… Ale czy to wszystko? Na pewno nie!

Jak wiadomo, każda platforma różni się od siebie i można wręcz powiedzieć, że po pierwsze mają określone specjalizacje oraz po drugie, świetnie się uzupełniają. Dziś jednak nie chciałbym wymieniać różnorodnych sieci społecznościowych, a jednie alternatywę dla naszej podstawowej czwórki.

Co zamiast Facebook`a ?

vk.com1. VK.COM

VK to Rosyjska sieć społecznościowa przypominająca znany Facebook. VK działa w wielu językach jednak dedykowana jest przede wszystkim dla Rosjan. Znajdziemy tam większość znanych nam funkcji z platformy Facebook, jak również prywatne konta Polaków, Polskich firm i organizacji. VKontakte jest dobrą alternatywą dla Facebooka, podobnie jak jej Rosyjska konkurencja OK.ru, która to może przypominać np. Twitter.

 

2. MINDS.COM

Minds to zdecentralizowana sieć społecznościowa, która przypomina Facebook. Minds na swojej platformie wykorzystuje technologię BlockChain, na której nagradza swoich użytkowników tokenami (ERC-20) za korzystanie z sieci. Tokeny mogą być zbierane lub wykorzystywane do promocji swoich postów, gdzie 1 Token jest równy dotarciu do 1000 odbiorców. Ze względu na Blockchain`owy charakter konkurencją dla sieci Minds jest Steemit.

Inne alternatywy

Jako inne alternatywy warto przyjrzeć się Polskim odpowiednikom tak jak PolFejs.pl, który jest dosłownie Polskim Facebookiem, a jego twórcy zapewniają, że nie będą blokować i usuwać niepoprawnych politycznie treści (tak jak dzieje się to na FB).

Do innych alternatyw zaliczam sieci społecznościowe, które się w czymś specjalizują. Tu wymieniać można bez końca, od starego dobrego MySpace, który służy głównie muzykom oraz zbliżony do jego idei SoundCloud. Ciekawe są również typowo artystyczne sieci takie jak DeviantArtTumblr czy wszelkie sojale typu FlickrSnap, Nextdoor oraz Vero. Jednak najbardziej zapadł mi w pamięci zamiennik LinkedIn`a, który nazywa się Xing – czyli platforma dla biznesowego networkingu.

Tagi: , , , , , ,